Skip to main content

Sok elemző hirdeti a 370 forintos euró közelgő eljövetelét. Teszik ezt azért is, mert az MNB utóbbi időben tett próbálkozásai a forint erősítésére csak ideig-óráig hoztak eredményt. Ha egy kicsit is borúsabbá válik a befektetői hangulat, könnyen újra elérhetjük a 370 forint körüli korábbi csúcsot. A rossz hír az, hogy a technikai kép már a 385 forintos jegyzés lehetőségét sem zárja ki.

A forint jelenlegi állapota már az MNB-t is megizzasztja. A jegybanknak ugyanis egyszerre kellene úrrá lennie az infláción, kordában tartania a forintot és monetáris eszközökkel élénkítenie a gazdaságot, amit az alapkamat változatlanul tartása mellett (élénkítés) az egyhetes betéti kamatok emelésével (szigorítás) próbál meg elérni. Nehezíti a helyzetet, hogy amennyiben ez a cselekvéssor nem működik – márpedig most éppen nem működik -, akkor a forint további gyengülése további nyomást gyakorol az inflációra, ami újabb szigorításra kényszeríti a Monetáris Tanács döntéshozóit, megnehezítve ezzel a gazdaság felpörgetését. Az sem könnyíti meg a jegybankárok dolgát, hogy a devizakereskedőknek az alacsony kamatok miatt nem kerül túl sokba a forint ellen spekulálni.

Mit mutat a csárt?

Ha az árfolyam egy sávot elhagy, akkor sok esetben megtörténik az, hogy az adott sáv magasságával – amiben addig oldalazott a jegyzés – megegyező mértékű elmozdulás áll elő. Az EURHUF esetében két sáv is azonosítható, így lehet a forint szempontjából rossz és rosszabb forgatókönyveket felállítani egy a 365/370 forintos szint áttörése esetére.

A tavaszi 370 forintos rekordértékről alig két hónap alatt erősödött a forint a 343 alatti szintekre az euróval szemben, majd onnan röpke három hét alatt felpattant az árfolyam a 357 körüli értékre. Ebben a volatilis időszakban ki is alakult egy kisebb és egy nagyobb sáv alapja. A nagyobb a 365-345 között rajzolódik ki, a kisebb pedig a 355-365 között, mindkettőnek a 365/370-es zóna a teteje. Azért használom ezeket az értékeket, mert az egy-egy pillanatra kialakult csúcs- és mélypontok nem számítanak jelentős ellenállásnak inkább ahol az árfolyamgörbe sűrűsödik ott érdemes támasz és ellenállás vonalakat keresni. (Erre mondják tőzsdés berkekben, hogy a technikai elemző nem tűfilccel rajzol, hanem postaironnal.)

Mik a lehetőségek?

Az ábrázolt technikai kép mellett jelenleg három lehetséges árfolyamalakulással számolok:

  1. Nincs még elég erő és akarat a kitöréshez, ezért 365-355 forint között járatják az eurót az elkövetkező hetekben;
  2. A gyengülés folytatódik és megindul az árfolyam felfelé, teljesül a kis sávtól elvárt 375 forintos célérték;
  3. A gyengülés folytatódik, üteme begyorsul és eléri az árfolyam a magasabb sávtól elvárt 385 forintos szintet.

(A szerző rendelkezik EURHUF long pozíciókkal.)

Az oldal üzemeltetője és a cikk szerzője az itt leírtak kapcsán mindennemű ajánlati kötöttségét kizárja, az abban foglaltak valóságtartalmáért felelősséget semmilyen formában nem vállal. Fentiek nem tekinthetőek szerződéskötésre, kötelezettségvállalásra, vagy befektetésre történő ösztönzésként, így az abban szereplő információk kizárólag tájékoztatóak és csak saját felelősségre használhatók fel.