Két nap, két gyenge adat itthonról. Először a tavalyi év egészében 5,5 százalékkal visszaeső ipari termelésről, majd a hazai gazdaság elmúlt negyedévi stagnáló teljesítményéről közölt adatokat a KSH. A nem túl fényes gazdasági teljesítményt a forintpiacon gyengüléssel büntették a szereplők. A technikai kép ettől olyan ronda lett, hogy akár a 420 forintos euró árfolyam is újra képbe kerülhet.
2016 után a tavalyi volt az első olyan naptári év, amikor erősödéssel tudott zárni a forint. 2023-ban az előző évi 399,40-es záróértékről egészen 382,70-ig esett az euró jegyzése. Legjobb formáját éppen júniusban mutatta a forint, 367,40 körüli euró mélyponttal, így a nyaralni készülők is feltöltekezhettek belőle. Hogy érezzük annak az útnak a nagyságát, amit bejárt a kurzus, míg eddig elért, érdemes megemlítenünk azt a 2022 októberi 434 forint feletti csúcsot, ahonnan indult. Nagy, trendszerű esések végén elég gyakran bukkannak fel tipikusnak mondható trendfordító formák a csárton. Ilyen a fordított fej-váll alakzat is.
Created by ChartMatthew
Igaz, hogy csámpás nyakvonallal, de most is ezt a formát rajzolta ki az árfolyam, amiből meg is indult felfelé a jegyzés. Az ábra heti grafikon, ezért a pénteki kereskedés zárása dönti el, hogy megvalósult-e a kitörés, vagy – ahogy az előző három hétben – ismét behal a próbálkozás. Sokszor egy ilyen alakzatból való kitörés során legalább a forma magasságának megfelelő mozgás indul. Ahogy a zöld nyilak jelzik, ebben az esetben a 2022-ben már megtapasztalt szédítő magasságba juthat az EURHUF árfolyam, 420 forint környékére. Ha a folyamat szimmetrikusan, a fej-váll alakzatnak megfelelő tempóban zajlana, akkor épp a tőzsdék és pénzpiacok egyik legsötétebb hónapjában, októberben érnénk el a sok szempontból nem kívánt drágulás csúcspontjára.