Skip to main content

Még egy árnyalattal borúsabb hangulat a tőzsdén, még egy kis pöccintés az árfolyamon lefelé és elérhet egy olyan szintre az OTP részvények jegyzése, ami már több mint megfontolandó a beszállásra.

5 százalékot elég gyorsan tud esni az OTP. Két mérsékelten parás, vagy egy pánikolós nap elég ahhoz, hogy elérjen ekkora leértékelődést. Márpedig ennyi hiányzik ahhoz, hogy befigyeljen 8000 forint alá az árfolyam, ahol legutóbb több mint két éve, 2020 áprilisában járt. 

 

A 7800-8000 forint közötti sáv azonban még régebb óta figyelmet érdemlő szint az OTP-nél. Először 2005 szeptemberében érte el ezt a magasságot a bankpapír jegyzése. Azóta hol felette, hol alatta töltött több-kevesebb időt, de itt mindig szusszant egyet. Jó eséllyel most is ezt teszi, bár a legutóbbi helyzethez képest ez most kicsit másnak tűnik.

Az árfolyam két évvel ezelőtti ittjártakor ugyanis egy túlreakció történt. A Covid-járvány jócskán ráijesztett mindenkire. A járvány-helyzet ismeretlensége, a lezárások, a dolgozók otthoni munkavégzése mind azt vetítette előre, hogy óriásit fékezhet a gazdaság, ami nyilván a bankok működésén is nyomot hagyna. Ehhez képest – gazdasági értelemben legalábbis – egész jól megúsztuk a leállást, viszonylag gyorsan talpra állt a működés, a befektetők pedig ráugrottak a szétgyepált bankpapírra. Nagy lelkesedésükben egészen 20 ezer forint közelébe kergették az árfolyamot, ami új csúcsot jelentett az OTP részvények történetében.

Nem kizárt, hogy most is túlreagálja a helyzetet a piac, ez – mint múltkor is – utólag derül majd ki. Az viszont biztos, hogy aggódnivaló akad bőven. Az OTP legutóbbi gyorsjelentéséből látszott, hogy a bank már jelentős céltartalékot képzett az ukrán és orosz operáció várhatóan gyenge teljesítményére. Orosz állampapírjainak teljes állományát, több mint 100 milliárd forint értékben pedig nem-teljesítő kategóriába sorolta. Azóta az egész bankszektor kapott a nyakába egy extraprofitadót a meglévő különadó mellé, az infláció vágtat, felsejlett a gazdasági visszaesés rémképe. Mindez a hitelezési dinamika lassulásával és romló meglévő hitelállománnyal járhat. A szomszédban dúló háború megoldódása pedig még távolról sem látszik.

Szóval, nehéz lenne azt állítani, hogy a helyzet pont ideális egy banki befektetéshez, de az árszint akkor is önmagáért beszél. Ha 8000 forint alá keveredik a jegyzés, akkor onnan jöhet egy gyors felpattanás, akár 10 ezer forintig is, ami önmagába véve 25 százalékos hozammal kecsegtet. Mindehhez annyi kéne csak, hogy kicsit alábbhagyjon a rettegés, vagy jöjjön valami kis jó hír. Akár Brüsszelből is. Amennyiben hihetünk Navracsics Tibor területfejlesztésért és uniós források felhasználásáért felelős miniszternek, aki szerint folyamatosan haladunk egyfajta megegyezés felé. Az uniós források megindulása pedig jót tenne az államháztartásnak. Nem mellesleg erősítené a forintot, ezáltal hatna az inflációra, így vizsgálódásunk tárgyára is, az OTP árfolyamára.

Az oldal üzemeltetője és a cikk szerzője az itt leírtak kapcsán mindennemű ajánlati kötöttségét kizárja, az abban foglaltak valóságtartalmáért felelősséget semmilyen formában nem vállal. Fentiek nem tekinthetőek szerződéskötésre, kötelezettségvállalásra, vagy befektetésre történő ösztönzésként, így az abban szereplő információk kizárólag tájékoztatóak és csak saját felelősségre használhatók fel.