Skip to main content

Az EUR/HUF árfolyama tavaly október 13-án érte el a csúcsát 434 forint felett valamivel, majd másnap jöttek a mindent felforgató döntések az MNB-től. A jegybank közölte, hogy ezentúl az energiaszámlák kiegyenlítéséhez szükséges deviza jelentős részét közvetlenül biztosítja a piac szereplőinek, valamint bevezetett egy új egynapos betéti tendert 18 százalékos kamatozás mellett. Október 14-én a bejelentések hatására több mint 10 forintot szakadt a jegyzés és 417 forint közelében zárt a kurzus. Azt vizsgáltam meg, hogy az innen induló lejtmenetnek mikor lehet vége, még ha csak átmenetileg is.

Úgy néz ki, nemsokára. Ha ugyanis megnézzük az árfolyam alakulását egy csárton, akkor látható, hogy lassan elérjük azt a 370 forintos szintet a jegyzésben, aminek az áttörésével közel két évig küzdött a piac, szívbajt hozva mindenkire, akinek nem állt érdekében gyengébb forintot látni. Tavaly az orosz-ukrán háború kitörésének hírére és a vele párhuzamosan elszálló energiaárak kíséretében jött meg az az erő, ami átvezette az addig masszívan ellenálló szinten az árfolyamot és megindult a menetelés a 434 forintos csúcsig. Ezután jöttek azok a jegybanki döntések, amelyeknek köszönhetően az árfolyam két nagyobb korrekcióval tarkítva megérkezett felülről a korábban ellenállásként szolgáló 370 forint közelébe.

Ez önmagában véve is erős jelzés. Egy két évig ellenálló árfolyamszint valameddig meg kell hogy fékezze a felülről közelítő kurzust, hacsak nem jön olyan hír, ami miatt az árfolyam akadályt nem ismerő, elementáris erővel folytatni tudja az útját lefelé. Ráadásul, ha nem lenne elég egy ilyen bivalyerős támasz, akkor ott van még a 2019-es mélyponttól húzható emelkedő trendvonal is, ami szintén 370 forintnál jár jelenleg.

Összességében tehát lefelé 3-4 forint lehet még az árfolyamban, míg felfelé akár 20-25 is. Egy ilyen méretű korrekció még csak nem is sértené az árfolyam eső, vagyis a forint erősödő trendjét. Egy esetleg bekövetkező korrekció utáni folytatást pedig az döntheti el, hogy meddig makacskodik az infláció érdemi csökkenés nélkül, meddig megy a huzavona az EU-s források körül, hogy ítélik meg a befektetők a nemzetközi kapcsolatainkat, nem szállnak-e el újra a gázárak a betárazási időszakban és még sorolhatnánk.

Az oldal üzemeltetője és a cikk szerzője az itt leírtak kapcsán mindennemű ajánlati kötöttségét kizárja, az abban foglaltak valóságtartalmáért felelősséget semmilyen formában nem vállal. Fentiek nem tekinthetőek szerződéskötésre, kötelezettségvállalásra, vagy befektetésre történő ösztönzésként, így az abban szereplő információk kizárólag tájékoztatóak és csak saját felelősségre használhatók fel.