A dollár erősödése mindig megviseli a fejlődő devizák árfolyamát, most sincs ez másképp. A rossz hír azonban az, hogy a Donald Trump újrázása által hajtott dollárerősödés jó eséllyel még csak most vett új lendületet. Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint a Magyar Nemzeti Banknak határozott lépéseket kell tennie a forint gyengülésének megfékezésére. Nagy hiszti esetén akár 100-200 pontos kamatemelésre is kényszerülhet a jegybank.
Mit ígért Donald Trump?
Trump választási ígéretei között szerepelt az illegális bevándorlás korlátozása, új vámok bevezetés, alacsonyabb adók. Ez mind olyan ösztönző, ami a gazdaság növekedését serkenti, de vele együtt az inflációt is. Ráadásul a kivitelezés sem ütközik nehézségekbe, ugyanis a szenátus már biztosan republikánus többséggel fog működni, a képviselőház megszerzése pedig éppen zajlik. Az infláció felpörgésének veszélye viszont a FED kamatcsökkentési tempóját és a vágások mértékét korlátozhatja, ami elvezet a dollár erősödéséhez. Nem véletlen, hogy ennek nyomait már láthattuk attól kezdve, hogy a befektetők elkezdtek Trump győzelmére fogadni nem csak a bukiknál, de a pénzpiacokon is. Az újrázás ténye pedig egyenesen tüzijátékot hozott a dollár piacán.
Dollár erősödés egyenlő forint gyengülés? Miért?
Az egyik azonnali hatás, hogy az infláció elleni küzdelem következtében emelkedő – vagy magasan maradó – dollár kamatok megváltoztatják a tőkeáramlást és a korábban magasabb hozamot ígérő, bár kockázatosabb fejlődő devizákban jegyzett befektetések felől a pénz visszaáramlik a dollárbefektetésekbe. Ha ez a tőkekiáramlás a feltörekvő piacokról felgyorsul, az jelentősen gyengítheti az ottani devizát, ami újabb problémák elé állítja a helyi vállalatokat, kormányokat és jegybankokat. Rossz hír, hogy ennek már a puszta lehetősége is gyengítőleg hat, ugyanis a befektetők épp ezeket a folyamatokat gondolják végig, amikor elkezdik pozícionálni magukat.
Mit mutat csárt?
Azt, hogy épp zajlanak a fent leírt folyamatok. Amíg inkább a FED kamatvágási ciklusa volt az előtérben az EURUSD árfolyama szépen menetelt felfelé, vagyis masszív dollárgyengülést láthattunk. Tartott mindez az 1,12-es gigaszint eléréséig. Ez három éve egy meghatározó akadálya az árfolyamnak korábban lefelé, 2023 nyara óta viszont leginkább felfelé. Ezt a lokális csúcsot szeptember vége felé érte el az árfolyam, amikor már nagyon közeledett az amerikai elnökválasztás.
A fogadóirodák, elemzőházak, megmondóemberek a Trump-Harris verseny kiélezettsége mellett elkezdtek nagyobb esélyt adni Donald Trump győzelmének, miközben az amerikai gazdaság állapotáról is sorban jöttek a jó hírek. A két esemény elegye az EURUSD árfolyamának az 1,1210-ről 1,0760-ig tartó szinte korrekció nélküli szakadását hozta, röpke egy hónap leforgása alatt. Ezután jött egy kis korrekció, majd Trump győzelmének a híre. Az 1,0940-ig korrigáló árfolyam azonnal 1,07 alá zuhant. Ez volt szerdán, majd másnap pattant egyet a kurzus, hogy pénteken új lendülettel ismét beessen 1,07 alá most már maradva is annak a közelében. Ezzel a jegyzés a több mint egy éve rendre magasabban kialakuló mélypontokat összekötő egyenes alá került, előrevetítve annak a lehetőségét, hogy az 1,05 környékén kialakult támaszra essen. Ez nem jó hír a forintnak. Könnyen lehet, hogy a november 17.-i MNB kamatdöntő ülésig a piac megcibálja a jegybank bajszát és lépéskényszerbe hozza. Ez első körben a kamatcsökkentés elmaradásában mutatkozhat meg, ami akár erősítheti is a forintot, főleg hogy Trump elnök beiktatására és első intézkedéseire csak a jövő év elején kerülhet sor. A nagyobb izgalmak ezzel átkerülhetnek 2025-re.
Ez is érdekelhet:
A forint további gyengülésére van nagyobb esély
Egyre bátrabban támadja a 400-as szintet az EURHUF
A jegybank áthúzta az ellenálláson az EURHUF-ot, jöhet a 400-as szint
Akár ismét 420 forint felé indulhat az euró
Ide írhatsz: