Skip to main content

Kanada és Mexikó már elkezdett telefonon egyezkedni Donald Trumppal, rögtön az ellenük hozott büntetővámok bevezetését követően. Kína még nem akar tárgyalni, inkább visszavág. Sokat tanultak, az előző Trump-ciklus hasonló intézkedéseiből, így a mostaniak már felkészülve érték őket.

Az újraválasztott amerikai elnök első Kína-ellenes intézkedése február 4-én volt, amikor 10 százalékos vámot vetett ki a kínai termékekre. Ezt a múlt héten megfejelte egy újabb 10 százalékkal. Ahogy az várható volt, a nagyhatalmi pozícióra törő, a világ második legnagyobb gazdasága nem rohant  azonnal tárgyalóasztalhoz ülni az amerikaiakkal és kedvezményekért kuncsorogni. Ehelyett a külügyminisztérium azt válaszolta az újabb szankciókra, hogy „ha az Egyesült Államok háborút akar, bármilyen típusú háborút, készen állunk a végsőkig harcolni”. Ennek megfelelően a múlt héten saját adókat vetettek ki a kulcsfontosságú amerikai termékekre. Ezeket úgy válogatták, hogy minél nagyobb fájdalmat okozzon az Egyesült Államok gazdaságának és vállalkozásainak. Így került a listájukra az amerikai mezőgazdasági termékek akár 15%-os megadóztatása, az amerikai fűrészáru importjának felfüggesztése és 15 amerikai vállalat feketelistára helyezése – írja a Yahoo Finance az AP-re hivatkozva.

Mit mondanak a befektetők?

Hogy meddig tart ez a csetepaté és milyen eredménnyel zárul, még korai lenne találgatni, de az biztos, hogy nem egyoldalú a küzdelem. Kicsit leegyszerűsítő lehet a példa, de érdemes szemügyre venni, hogy egy kínai és egy amerikai ETF ( tőzsdén kereskedett befektetési alap) hogyan teljesített az idén eddig eltelt két hónapban. Ezek az alapok az adott ország gazdaságában nagy súllyal résztvevő vállalatokba fektetnek, így az árfolyamuk alakulása az adott ország gazdasági teljesítményéhez adhatnak támpontot. 

Created by ChartMatthew

 

Hogyan áll a vámháború?

2024.12.31         2025.03.07        változás                                                                                                      MCHI             46.79                    56.50        +20.7%
SPY               585.19                  575.92         –   1.6%

Az ETF-ek idei eddigi eredményeit persze nem lehet teljes egészében a vámháború számlájára írni és kijelenteni, hogy Kína vezet, de egy valamiről azért árulkodnak a számok: a már tavaly beindult és idén folytatódó kínai gazdasági stimulust a vámháború okozta károkon felülmúló eredményként értékelik a befektetők. Eközben az USÁ-ban azon megy az izgulás, hogy lesz-e recesszió az első negyedévben és ha igen, mekkora.

 

Fotó: ID 359112783 | Donald Trump © L9871456 | Dreamstime.com

Ez is érdekelhet:

Ez már a háziasszony-szakasz az amerikai tőzsdén, érik egy korrekció

 

Ide írhatsz:

hello@csartmate.hu